Poslední čvrtek před koncem školního roku předvedla družina, co si připravila na svou závěrečnou besídku.
Poslední pátek před svátkem pálení čarodějnic jsme se rozhodli, že si upálíme čarodějnici svou. Ve čtvrtek jsme ji společně s dětmi vyrobili ze sena a starých látek. Obhlédli jsme si místo, kde si postavíme vatru, připravili dřevo a klacky na opékání špekáčků. Nic už nám tedy nebránilo se v krásném pátečním odpoledni vydat s naší čarodějnicí k nedalekému rybníku Šusterák. Tam jsme za slov kouzelného zaříkávadla rozdělali oheň, opekli špekáčky a na samý závěr jsme do ohně hodili čarodějnici. Před návratem zpět do školní družiny jsme si ještě pohráli na místním hasičském hřišti.
Na sklonku března jsme dočetli knížku Robinson Crusoe, kterou podle slavného románu od Daniela Defoa převyprávěla Jana Eislerová. Díky této autorce a krásným ilustracím Antonína Šplíchala je tento příběh srozumitelný i těm nejmenším čtenářům. Při čtení děti malovaly obrázky k jednotlivým kapitolám, a tak vznikl velký obraz poskládaný z těcho obrázků. Máme milou vzpomínku na naše společné čtení.
V pátek před blížícím se svátkem Dne Země jsme se rozhodli, že společně uklidíme fotbalové a dětské hřiště. Všechny děti dostaly gumové rukavice, odpadkové pytle a mohly začít s odstraňováním všech odpadků. Netrvalo dlouho a byly zpět s plnými pytli. Jelikož děti nechtěly přijít o kroužek dovedných rukou, vymysleli jsme, že ho uskutečníme venku. A abychom se přiblížili nadcházejícímu svátku, vyráběli jsme lodičky z odpadového materiálu. Všem se dílo povedlo a spokojeni jsme odcházeli zpět do školní družiny.
Z papírových talířků jsme vyrobili krásné čarodejnice: celý článek »
První jarní den jsme již tradičně věnovali starému zvyku vynášení Moreny. V úterý jsme Morenu společně vyrobili. Na dřevěný kříž jsme z mačkaného papíru a látek vytvořili základ postavy, kterou jsme postupně oblékli do pytloviny a zbytků látek. Krk Moreny zdobil
Na kroužku dovedných rukou 8.6. jsme se rozhodli, že si ozdobíme látkové peněženky a mošničky pomocí barev na textil. Vystřihlali jsme si šablonky a podle nich jsme na ně vytvořili obrázky tupováním. celý článek »
Každou středu ( od ledna ve čtvrtek) se ve školní družině věnujeme Origami – starému japonskému skládání papíru. Začali jsme jednoduchou skákací žabkou a další středu jsme se pustili do skládání rybičky. Další zvířátka budou následovat – japonský jeřáb, jiná rybička, pejsek, koník, papoušek, žirafa a další.... celý článek »
A protože jsme měli pocit, že jsme práce nadělali dost, tak jsme se odměnili něčím sladkým. Vzhledem k naší šikovnosti jsme si upekli muffiny,všechny snědli a navíc vylízali mísu. celý článek »
Jelikož sníh nemáme za okny, snažíme si alespoň družinu vyzdobit sněhovými obrázky. Na fotkách jsou děti zachycené při výrobě obrázků z kosmetických tamponů a vaty. Fantazii se u nás meze nekladou, proto můžete vidět nejen sněhuláky, ale i iglů či eskymáky.
V rámci kroužku dovedných rukou jsme tentokrát vyráběli ptačí krmítka...Jelikož jsou pouze z kartonu, poslouží spíše jako milá zimní dekorace.
Poslední předvánoční týden vrcholily ve školní družině přípravy na vánoční besídku, která se uskutečnila v úterý 20. 12. v sále obecního úřadu.
Děti si společně s námi připravily nejen pro své rodiče pásmo tanečků, vánočních písní a pohádku. celý článek »
Na pátek 4. 11. jsme si naplánovali podzimní vycházku do nedalekých Ratměřic. Vydali jsme se stezkou Po stopách bitvy u Jankova, pak jsme navázali na ratměřickou stezku sedláka Oneše. Minuli jsme rybník Jordánek a byli jsme v Ratměřicích. Tam jsme navštívili Galerii na plotě…., poté dětské hřiště u rybníku Lazna a konečným cílem byl zámecký park s mohutnými sekvojovci. Strávili jsme moc hezké odpoledne. Podívejte se s námi na naše putování podzimní přírodou .
Halloweenský svátek jsme si letos připomněli nejen vydlabanou dýní, kterou jsme umístili před hlavní vchod do školy, ale také vycházkou spojenou s hledáním šatiček, které ztratila strašidýlka… Každý, kdo našel v přírodě ztracené šaty, mohl si je odnést do družiny a tam vymyslet, jak asi vypadalo strašidýlko, které šaty ztratilo... Pak už nezbývalo nic jiného než ztracené šaty nalepit na čtvrtku a k nim domalovat, popřípadě dolepit, podobu strašidýlka… A na závěr vymyslet i jeho jméno… Moc se dětem povedla, mrkněte sami….:-)) celý článek »
V rámci týdne zdraví, který probíhal na naší škole, jsme ve školní družině poznávali ovoce a zeleninu. Nejen pohledem, ale i hmatem, čichem a chutí…Pomocí připravených kartiček jsme určovali, zda rostou v zemi, na stromě či jinde.
Letošní příjemné listopadové počasí lákalo k vycházkám po okolí. Pravidelně jsme s dětmi navštěvovali dětské i fotbalové hřiště, procházeli se Jankovem a jeho okolím. Vydali jsme se též po stezce směrem k altánku, kde jsme pozorovali stádo koní. Cestou zpět jsme si vyprávěli o životě koní, vymýšleli příběhy o koních a zpívali písničky s ,,koňskou tématikou". Po návratu do družiny se děti pokusily nakreslit koně, které na vycházce viděly.
Ve čtvrtek 29. 9. jsme uspořádali tradiční jankovskou drakiádu. Jelikož se nám osvědčilo místo konání loňské drakiády, ta letošní proběhla opět na fotbalovém hřišti. Byl krásný slunečný den, ale téměř bezvětří. Přesto se většině dětí podařilo draky rozlétat. A ti, kteří udrželi své draky v oblacích nejdéle, stanuli na stupních vítězů. V první kategorii si první místo vylétala Nikolka Procházková z první třídy a v té druhé Míra Topinka ze třídy čtvrté. Vítězové byli odměněni a pro všechny zúčastněné byl připraven bar, u kterého mohli soutěžící uhasit svou žízeň.